DCM3714BD2K13E0M05 | DCM® DC-DC Converter Module | Vicor
DCM3714BD2K13E0M05 in the product family
DCM® DC-DC Converter Module
3714 VIA package
3.75 x 1.4 x 0.37in / 95.13 x 35.54 x 9.4mm
DCM® DC-DC Converter Module
Input Voltage 270V
Output Voltage 12V
Output Power 500W
3714 VIA package
Error Message here
Order an evaluation board
Evaluation Board Users Guide
Option Graph Section
Options
Part Number
DCM3714BD2K13E0M05
Lead time
40 weeks
Minimum order quantity
1
Quantity MSRP
Distributor stock
Updated May. 8, 2026
1:05 a.m. EDT
Arrow:  0 Avnet:  0 Digi-Key:  0 Mouser:  0
Product Features
Product features
  • Output overvoltage protection
  • High efficiency and power density
  • Robust packaging for harsh environments
  • Integrated EMI and transient filtering
  • Input undervoltage lockout
  • Overtemperature protection
  • Chassis mount or PCB mount packaging options
Accordion Section
Related accessories
Heat Sinks
Description RoHS Drawings Part Number Add to cart table header
Description Heat Sinks for VIA 3714 Longitudinal Fins 14.60 mm tall RoHS Yes Drawings Part Number 43806-05
Description Heat Sinks for VIA 3714 Longitudinal Fins 22.86 mm tall RoHS Yes Drawings Part Number 43807-05 View details
Description Heat Sinks for VIA 3714 Transversel Fins 22.86 mm tal RoHS Yes Drawings Part Number 43808-05
Description Heat Sinks for VIA 3714 Transverse Fins 12.70 mm tall RoHS Yes Drawings Part Number 43809-05