V110B8M150BL | Mini DC DC Converter | Vicor
V110B8M150BL in the product family
Mini DC DC Converter
Half Brick
2.28 x 2.2 x 0.5in / 57.9 x 55.9 x 12.7mm
Mini DC DC Converter
Input Voltage 110V
Output Voltage 8V
Output Power 150W
Half Brick
Data Sheet
Error Message here
Order an evaluation board
24645R
Evaluation Board Users Guide
Option Graph Section
Options
Part Number
V110B8M150BL
Lead time
39 weeks
Minimum order quantity
1
Quantity MSRP
Distributor stock
Updated May. 8, 2026
3:01 a.m. EDT
Arrow:  0 Avnet:  0 Digi-Key:  0 Mouser:  0
Product Features
Product features
  • Size: 2.28" x 2.2" x 0.5" (57,9 x 55,9 x 12,7 mm)
  • Low noise zero current switching and zero voltage
  • Switching technology
  • Single-wire paralleling
  • Output voltage adjust from 10-110%
  • Logic enable / disable
  • Input undervoltage lockout
  • Output overvoltage protection
Accordion Section
  • Outline drawing for Mini DC-DC Converter
    PDF DXF
  • Mini, long tin/lead pin, slotted baseplate
    PDF
    STP
Promo Component
在资源库中查看更多文档、视频和案例研究
Related accessories
Diodes and Rectifiers
Description RoHS Drawings Current Rating Part Number Add to cart table header
Description ORing To-220 Dual RoHS Yes Drawings Current Rating 30.0 Part Number 39501
Heat Sinks
Description RoHS Drawings Part Number Add to cart table header
Description Longitudinal Threaded RoHS Yes Drawings Part Number 32188 View details
Description Longitudinal Threaded RoHS Yes Drawings Part Number 30189 View details
Description Longitudinal Through hole RoHS Yes Drawings Part Number 30195 View details
Description Longitudinal Through hole RoHS Yes Drawings Part Number 30182 View details
Description Transverse Threaded RoHS Yes Drawings Part Number 30184 View details
Description Transverse Threaded RoHS Yes Drawings Part Number 30269 View details
Description Transverse Through hole RoHS Yes Drawings Part Number 30721 View details
Description Transverse Through hole RoHS Yes Drawings Part Number 30724 View details
CM Input Inductor
Description 3000 uH RoHS Yes Drawings Current Rating 7.0 Part Number 31742 View details
Description 1000 uH RoHS Yes Drawings Current Rating 12.0 Part Number 31743 View details
Description 1.3 mH RoHS Yes Drawings Current Rating 13.0 Part Number 32006 View details
DM Input Inductor
Description 22 uH RoHS Yes Drawings Current Rating 12.0 Part Number 33206 View details
Description 1 mH RoHS Yes Drawings Current Rating 4.0 Part Number 36-00036 View details
Capacitors
Description Y-Cap RoHS Yes Drawings Part Number 00770 View details
Description Y-Cap RoHS Yes Drawings Part Number 01000 View details
Description SM Polymer RoHS Yes Drawings Part Number 23484-337 View details
Description SM Polymer RoHS Yes Drawings Part Number 23484-477 View details
Description Y-Cap SMT RoHS Yes Drawings Part Number 25283 View details
Description Al-El (10mm x 16mm) RoHS Yes Drawings Part Number 30468 View details
Description Al-El (10mm x 16mm) RoHS Yes Drawings Part Number 30469 View details
Description Al-El (16mm x 15mm) RoHS No Drawings Part Number 30787 View details
Description Al-El (10mm x 16mm) RoHS Yes Drawings Part Number 30788 View details
Description Al-El (12mm x 25mm) RoHS No Drawings Part Number 30799
Description Y-Cap SMT RoHS Yes Drawings Part Number 30802 View details
Description Al-El (16mm x 15mm) RoHS No Drawings Part Number 33985 View details
Remote Sense Compensation
Description 1mH Output Sense RoHS Yes Drawings Part Number 36-00030 View details