VTM48EH040T025B00 | VTM® Current Multiplier | Vicor
VTM48EH040T025B00 in the product family
VTM® Current Multiplier
HALF ChiP package
0.65 x 0.866 x 0.249in / 16.5 x 22.0 x 6.31mm
VTM® Current Multiplier
Input Voltage 42V
Output Voltage 3.5V
Output Current 25A
HALF ChiP package
Data Sheet
Error Message here
Order an evaluation board
VTD48EH040T025B00
Evaluation Board Users Guide
Option Graph Section
Options
Part Number
VTM48EH040T025B00
Lead time
40 weeks
Minimum order quantity
25
Quantity MSRP
Distributor stock
Updated May. 7, 2026
10:12 a.m. EDT
Mouser:  32 Arrow:  0 Avnet:  0 Digi-Key:  0
Product Features
Product features
  • High frequency ZVS / ZCS Sine Amplitude Converter™ (SAC™)
  • High density, up to 334 A/in³
  • Up to 50 A in a 0.56 in² footprint
  • Low AC impedance: bulk capacitance elimination
  • Fast dynamic response and low noise: no output filtering required
  • 2,250 V of isolation
  • Contains built-in protection features
  • Pick & place / SMD compatible
  • Mix and match full and half-chip products
Accordion Section
Promo Component
在資源庫中查看更多檔案、影片和案例研究
Related accessories
Heat Sinks
Description RoHS Drawings Part Number Add to cart table header
Description Longitudinal Fins 11 mm RoHS Yes Drawings Part Number 32783 View details
Description Transverse Fins 11 mm RoHS Yes Drawings Part Number 32784 View details
Description Longitudinal Fins 6.3 mm RoHS Yes Drawings Part Number 32785 View details
Description Transverse Fins 6.3 mm RoHS Yes Drawings Part Number 32786 View details
Push Pins
Description 0.051"-0.069" PCB 100 Pieces RoHS Yes Drawings Part Number 33622 View details
Description 0.070"-0.104" PCB 100 Pieces RoHS Yes Drawings Part Number 33623 View details
Description 0.105"-0.132" PCB 100 Pieces RoHS Yes Drawings Part Number 33624 View details
Description 0.133"-0.156" PCB 100 Pieces RoHS Yes Drawings Part Number 33625 View details