V24B15H200BL | Mini DC DC Converter | Vicor
V24B15H200BL in the product family
Mini DC DC Converter
Half Brick
2.28 x 2.2 x 0.5in / 57.9 x 55.9 x 12.7mm
Mini DC DC Converter
Input Voltage 24V
Output Voltage 15V
Output Power 200W
Half Brick
Data Sheet
Error Message here
Order an evaluation board
24645R
Evaluation Board Users Guide
Option Graph Section
Options
Part Number
V24B15H200BL
Lead time
30 weeks
Minimum order quantity
1
Quantity MSRP
Distributor stock
Updated May. 7, 2026
10:12 a.m. EDT
Mouser:  3 Arrow:  0 Avnet:  0 Digi-Key:  0
Product Features
Product features
  • Size: 2.28" x 2.2" x 0.5" (57,9 x 55,9 x 12,7 mm)
  • Low noise zero current switching and zero voltage
  • Switching technology
  • Single-wire paralleling
  • Output voltage adjust from 10-110%
  • Logic enable / disable
  • Input undervoltage lockout
  • Output overvoltage protection
Accordion Section
  • Outline drawing for Mini DC-DC Converter
    PDF DXF
  • Mini, long tin/lead pin, slotted baseplate
    PDF
    STP
Promo Component
Get more documents, videos and case studies in the resource library for engineers
Related accessories
Diodes and Rectifiers
Description RoHS Drawings Current Rating Part Number Add to cart table header
Description ORing To-220 Dual RoHS Yes Drawings Current Rating 30.0 Part Number 39501
Heat Sinks
Description RoHS Drawings Part Number Add to cart table header
Description Longitudinal Threaded RoHS Yes Drawings Part Number 32188 View details
Description Longitudinal Threaded RoHS Yes Drawings Part Number 30189 View details
Description Longitudinal Through hole RoHS Yes Drawings Part Number 30195 View details
Description Longitudinal Through hole RoHS Yes Drawings Part Number 30182 View details
Description Transverse Threaded RoHS Yes Drawings Part Number 30184 View details
Description Transverse Threaded RoHS Yes Drawings Part Number 30269 View details
Description Transverse Through hole RoHS Yes Drawings Part Number 30721 View details
Description Transverse Through hole RoHS Yes Drawings Part Number 30724 View details
Capacitors
Description Y-Cap RoHS Yes Drawings Part Number 00770 View details
Description Y-Cap RoHS Yes Drawings Part Number 01000 View details
Description SM Polymer RoHS Yes Drawings Part Number 23484-337 View details
Description SM Polymer RoHS Yes Drawings Part Number 23484-477 View details
Description Y-Cap SMT RoHS Yes Drawings Part Number 25283 View details
Description Al-El (10mm x 16mm) RoHS Yes Drawings Part Number 30468 View details
Description Al-El (10mm x 16mm) RoHS Yes Drawings Part Number 30469 View details
Description Al-El (16mm x 15mm) RoHS No Drawings Part Number 30787 View details
Description Al-El (10mm x 16mm) RoHS Yes Drawings Part Number 30788 View details
Description Al-El (12mm x 25mm) RoHS No Drawings Part Number 30799
Description Y-Cap SMT RoHS Yes Drawings Part Number 30802 View details
Description Al-El (16mm x 15mm) RoHS No Drawings Part Number 33985 View details
Remote Sense Compensation
Description 1mH Output Sense RoHS Yes Drawings Part Number 36-00030 View details